w sprawach cywilnych

Encyklopedia PWN

sąd szczególny rozpatrujący sprawy karne o przestępstwa popełnione przez wojskowych w służbie czynnej, pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach wojsk. (jeżeli czyn pozostaje w związku z zatrudnieniem) i sprawy osób oskarżonych o szpiegostwo.
cywilne i wojskowe sądy specjalne działające w okupowanej Polsce 1940–45 jako sądy państwowe;
prawo potoczne określenie powództwa w sprawie cywilnej lub środka odwoławczego, a także aktu oskarżenia prywatnego w procesie karnym;
społeczeństwo obywatelskie, społeczeństwo cywilne,
jedna z kluczowych i zarazem wyróżniających idei normatywnych europejskiej myśli i praktyki polityczno-ustrojowej, określająca szczególną strukturę działań, więzi społeczno-kulturowych i przekonań moralno-politycznych, jaką w poczuciu samodecydowania o sobie, odpowiedzialnej troski za dobro wspólne oraz jakość życia publicznego stworzyli członkowie określonego społeczeństwa.
Stefko Kamil, ur. 8 IV 1875, Złoczów, zm. 17 II 1966, Wrocław,
prawnik; specjalista w dziedzinie procesu cywilnego;
osoba fizyczna (uczestnik postępowania prawnego), stanowiąca osobowe źródło dowodowe, wezwana przez uprawniony organ państwowy (sąd, prokuratora, policja, organ administracji) do złożenia zeznań w postępowaniu toczącym się przed tym organem.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia